Testy zimních pneumatik 2013 opět ovládl Continental

Počasí venku již naznačuje, že je nejvyšší čas pořídit zimní pneumatiky. Pokud výběr zimního obutí nenecháváte na pneuservisu či náhodě, mohli by vás zajímat letošní testy zimních pneumatik. Celkově zatím proběhli 4 testy zimních pneumatik celkově ve třech různých rozměrech. Podle letošních testů si tak vyberou pneumatiky řidiči většiny nejčastějších vozů v ČR, jako třeba Škoda Fabia, Škoda Octavia, Ford Focus nebo Hyundai i30.

I když se rozměry pneumatik jednotlivých modelů často velmi liší, z výsledků je patrné jedno – nejlepší zimní pneumatikou pro sezonu 2013/2014 je Continental ContiWinterContact TS850. Zvítězila ve všech letošních testech (ADAC, ACE, dTest, AutoMotorSport) a tak je více než jasné, že nákupem jakéhokoliv rozměru neuděláte chybu. Na výběr je řada rozměrů od nejmenších 14″ až po větší 17″, a tak je vhodná od Citiga a Fabie přes Octavii a Rapid až po Superb a Yeti. O jejich kvalitách vypovídá i to, že zvítězila i ve 3 loňských testech. Co se týče testovaných vlastností, tak oproti ní druhá umístěná v testu ADAC 185/60 R15 – Dunlop Winterresponse 2 nemá téměř žádné výhody, tedy kromě o něco nižší spotřeby paliva. Naproti tomu největším překvapením pro mě byla pneumatika umístěná na třetím místě – Firestone WinterHawk 3. Jedná se o pneumatiku, na které oproti výše jmenovaným ušetříte cca. 300Kč za jednu, avšak jízdními vlastnostmi se na první dvě zdatně dotahuje. V jízdních vlastnostech na suché vozovce je dokonce i lepší než Dunlop i Continental. Levnější testovanou pneumatikou, která úplně nepropadla je už jen v našich končinách oblíbená Barum Polaris 3, která se umístila na 9. místě. I tak je levnější pouze o cca. 100kč a lepší než Firestone je pouze v jízdě na sněhu. V ČR jsou také stále populárnější pneumatiky Nokian, jejíž model WR D3 se umístil na 5. místě a předvedl suverénně nejlepší výkon mezi testovanými pneumatikami na suché vozovce.

Mezi pneumatikami pro větší vozy, jak už jsem předestřel, opět zvítězily Continentaly, a to jak v rozměru 225/45 R17, který testoval ADAC, tak i v rozměru 225/50 R17, který testoval AutoMotorSport. V testu ADAC se na druhém místě umístila pneumatika Bridgestone Blizzak LM-32 S, která však oproti Continentalu příliš výhod nepřináší. Za nejlepší poměr cena/výkon však ADAC označil pneumatiku Uniroyal MS plus 77, která poskytuje vyrovnané jízdní vlastnosti za výhodnou cenu. Čtveřici velmi doporučených pneumatik uzavírá Michelin Alpin A4, která suverénně zvítězila v kategorii opotřebení, tudíž je vhodná pro ty, kteří požadují vysoký kilometrový nájezd. Pokud se podíváme na test o něco vyšších pneumatik (225/50 R17), vítězem jsou opět Continentaly. Na druhém místě skončila pneumatika Pirelli Winter Sottozero 3, která se v testu ADACu umístila v dolní polovině testovací tabulky s hodnocením „dobré“. V testovaném rozměru je cca. o 200Kč levnější, tudíž se může jednat o alternativu k vítězným Continentalům. V tomto ohledu bych však doporučoval spíše Nokian WR D3, které jsou v testovaném rozměru levnější momentálně o 750Kč za pneumatiku. Nokiany se umístily na 4. místě.

Pokud vybíráte pneumatiky, je určitě lepší se vždy alespoň orientačně řídit testy pneumatik. Pokud váš rozměr nepatří mezi letos testované, je možné se řídit i loňskými testy. Případně je třeba zvolit nejbližší test pro váš rozměr pneumatik. Letošní testy spolu s loňskými pokryjí kompletně spektrum kol od 14″ až do 17″ – ten správný test by si tedy měla najít většina řidičů.

Zdroj: http://www.testpneumatik.eu

Share
Příspěvek byl publikován v rubrice Pneumatiky se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář: Testy zimních pneumatik 2013 opět ovládl Continental

Komentáře nejsou povoleny.