Poradíme na co si dát pozor u havarijního pojištění České pojišťovny

Tento článek  je inspirovaný skutečným příběhem jednoho mého kolegy a je už 4 roky starý, nicméně stále aktuální.  V roce 2007  si koupil Škodu Octavii combi přes společnost GE Money na spotřebitelský úvěr za necelých 290.000 Kč. Uvěr na automobil už obsahoval povinné ručení i havarijní pojištění u České pojišťovny. Ve smlouvě o úvěru  byla  pasáž o pojištění a bylo zde uvedeno, že automobil je vybavený zabezpečovacím zařízením na uzamčení řadící páky.

Smlouvy a všeobecné podmínky je dobré řádně si pročíst případně se i poradit s právníkem

Foto: Inspir.cz

Dobře si přečtěte všeobecné podmínky i smlouvu

Po dvou letech  mu bohužel automobil odcizili.  A tím to začalo být teprve zajímavé.  Asi po dvou  a půl měsích a několika urgencích mu přišel dopis s pojistným plněním a v něm se dočetl, že mu snižují pojistné plnění o 10% díky tomu, že řádně neprováděl každoročně revizi zamykání řadící páky Construkt.  Ve všeobecných podmínkách je totiž uvedeno, že neprokážete-li účinnost zabezpečovacího zařízení, Česká pojišťovna Vám může snížit plnění o poskytnutou slevu na zabezpečení. Pikantní na tom bylo, že ve smlouvě žádná sleva uvedena nebyla, prý už byla zakalkulována v ceně.

Výhodné pojištění při úvěru? Jak pro koho.

Nepomohly reklamace, stížnosti  zkrátka nic. Po 28 měsících splácení, kdy bylo zaplaceno téměř 240.000 Kč, pojišťovna uhradila za Škodu Octavia Combi 1.9 Tdi z roku 2004 128.000 Kč (bylo to v r. 2009).  Uvěrová společnost spočítala zůstatkovou hodnotu na 131.000 Kč a kolega ještě musel doplácet 3.000 ze svého.

O tom, že kontroly zabezpečovacího zařízení jsou nutné, skoro nikdo neví. Podívejte se i vy do své smlouvy a předejděte nepříjemnému překvapení v případě odcizení vašeho vozidla.

A jaké zkušenosti máte s pojišťovnami Vy? Napište nám svůj názor do komentářů.

„7. Byla-li pojišťovnou poskytnuta sleva na pojistném v souvislosti se závazkem pojistníka instalovat příslušná zabezpečovací zařízení, je pojišťovna oprávněna požadovat po oprávněné osobě, aby prokázala, že zabezpečovací zařízení, za jejichž instalaci byla sleva na pojistném poskytnuta, byla v době pojistné události funkční a aktivována. Stejně tak je pojišťovna oprávněna požadovat, aby oprávněná osoba prokázala, že byla prováděna kontrola funkčnosti těchto zabezpečovacích zařízení v souladu s pokyny výrobce. V opačném případě je pojišťovna oprávněna snížit pojistné plnění, přičemž procento, jímž je pojistné plnění sníženo, odpovídá výši slevy v procentech, která byla poskytnuta za instalaci zabezpečovacího zařízení.“

Zdroj: Doplňkové pojistné podmínky pro pojištění vozidel DPPO 2006 – „Odcizení a živel“ České pojišťovny


Share
Příspěvek byl publikován v rubrice Pojištění. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře: Poradíme na co si dát pozor u havarijního pojištění České pojišťovny

Komentáře nejsou povoleny.